Studio Kladno versus „sekta Zeitgeist“?

Z TZMČR WIKI
Verze z 10. 9. 2015, 20:32, kterou vytvořil Taubinger (diskuse | příspěvky) (Rozpracováno)

Přejít na: navigace, hledání
Tento článek je právě editován. Pokud zasáhnete, práce někoho jiného může být ztracena!

Tento článek je reakcí na pořad studia Kladno Svobodného vysílače, který byl odvysílán 25.8.2015 a jeho záznam je zde (záloha zde). K jeho sepsání jsme byli vyzváni posluchači rádia a příznivci Hnutí.

Po přibližně třináctiminutovém úvodu mimo téma zazněla tato slova:


Čas v záznamu: 13:24 | Vladimír Kapal řekl:

„... Jsou zde hnutí, různá hnutí, např. Zeitgeist, která tvrdí, že jsou to peníze, které lidi zotročují a odmítají je. Snaží se o změnu ekonomického a duchovního pohledu na svět. Chtějí lid vychovávat, vyučovat, aby svět došel k poznání, jak oni říkají. Domnívám se a četl jsem jejich materiály pozorně celé odpoledne, že se jedná o nereálnou vizi. Spíše o sektu než o snahu opravdu změnit svět. Jsem racionalista. A vím, že ani nejkrásnější a nejideálnější myšlenku nelze prosadit bez změny politického systému. Ať se nám to líbí či nikoli, celý náš život ovlávají politici, a právě oni jsou těmi, kdož o našich životech, ale i o lidském zotročování rozhodují. ...“

Kometář TZM ČR:

Takže podle pana Kapala má Hnutí Zeitgeist nereálnou vizi, chce lidi vychovávat a vyučovat a jde vlastně spíše o pouhou sektu a lidské zotročení dává za vinu penězům. Tento a všechny následující argumenty jsou založeny na autorově „jedno-odpoledním“ studiu materiálů? Myslím, že to mluví samo za sebe. Je to naprosto neprofesionální, nevědecký přístup a podle toho také vypadá jeho názor, který je samozřejmě zcela mylný. Došlo k záměně dojmů s pojmy.

Nikoho nechceme vyučovat ani vychovávat. Pouze prezentujeme fakta a vytváříme podmínky, aby si skutečné příčiny a důsledky mohl uvědomit každý sám. Jak kvalitně tedy byly materiály nastudovány, si pravděpodobně každý myslící člověk dokáže udělat obrázek. Uvedeme zde jeden příklad části textu přímo z našich webových stránek:

„... Principiální zaměření hnutí zahrnuje poznání, že většina sociálních problémů, které v této době sužují lidstvo, nejsou výhradně důsledkem institucionální korupce, absolutního nedostatku, politických rozhodnutí, chyb v „lidské přirozenosti“ nebo jiných příčinných domněnek, které bývají často zmiňovány. Místo toho hnutí uznává, že problémy jako chudoba, korupce, znečištění, bezdomovectví, války, hladomor a podobné jsou spíše „symptomy“ pramenící ze zastaralého socioekonomického systému. ...“

Rádi bychom v této souvislosti připoměli, že hloubkové studium trvá většinou mnoho let a pokud chceme pochopit hlubší relevantní příčiny problémů ve společnosti, musíme se nutně zaměřit na celý kontext a mít alespoň základní multidisciplinární znalosti. Proto je také výzkum „týmovou“ prací mnoha a mnoha odborníků z různých společenských (i vědeckotechnických) oblastí. Kniha (skripta) Definice Hnutí Zeitgeist je koncentrát těchto znalostí a obsahuje rovněž stovky odkazů na odborné zdroje pro případ, že by čtenář potřeboval více důkazů. Jak je ale vidět, tak panu Kapalovi stačilo jedno odpoledne, aby pochopil o čem je Hnutí Zeitgeist.

Politici údajně řídí naše životy. Zde je důležité se zeptat, kdo jim neustále denodenně dává (nikoli dal) k tomu mandát? A kdo má vlastně ve skutečnosti tu opravdovou (skrytou) moc ve společnosti? Není to náhodou sjednocená masa uvědomělých lidí, která již tolik netrpí názory v zásadních otázkách přežití jako celku a ví, co je důležité? Není to tak, že jsme všichni obětí (včetně bohatých) mechanismu, který jsme si po mnoho generací vytvářeli? Nenastal náhodou zhruba před 200 lety střet zastaralého socioekonomického systému s prudce se rozvíjející technologií, kdy se během následujících 200 let zvýšila energetická výměna na 1 osobu tisinásobně a když víme že peněžní systém potřebuje ke své existenci NEDOSTATEK a MOŽNOST RŮSTU? Není to náhodou tak, že celý současný socioekonomický systém stojí na zastaralých předpokladech, které neustále udržuje a posiluje ve vědomí populace, aby přežil? Kde se vzala touha po moci a majetku? V konkurenčním prostředí, kde se každý bojí o svůj prostor a existenci by nás nemělo překvapit, že se lidé chovají tak, jak se chovají. Je to mechanismus a politika a celý proces jejího fungování je jeho nedílnou součástí, jenž je zastřešena moderní mechanikou peněz. Do takovéto společnosti se rodíme a ta nás také formuje. V systému, který odměňuje korupci penězi a majetkem a ve kterém bez peněz nelze přežít se nemůžeme divit, že se z lidí stávají nemorální jedinci schopni všeho. Systém se bude bránit, jelikož ho budou bránit lidé, kteří z něj profitují a myslí si, že jim dlouhodobě zajišťuje život. Kolik času a utrpení ještě lidé potřebují vidět a zažít, aby začali tyto věci chápat a více studovat, pochopili princip tohoto mechanismu a sjednotili se na tom, co je skutečně důležité a společně pracovali na vizi nového socioekonomického modelu, který bude respektovat přírodní zákony jenž jsou nadřazeny všem názorům a na které je navázané samotné přežití lidstva?

Věta
„Jsem racionalista a vím, že ani nejkrásnější a nejideálnější myšlenku nelze prosadit bez změny politického systému“
je rovněž nesmysl. Je mnoho příkladů z historie které ukazují opak. Co například Martin Luther King nebo Mahatma Gándhí? Co hnutí za práva žen? Utopií je naopak myslet si, že politikou lze něco změnit. Více například zde. Mnoho lidí se o to pokusilo (např. nedávno pan Tsipras v Řecku). Každý soudný a znalý člověk najde mnoho příkladů jak z domácí, tak zahraniční politiky. Děje se to prakticky denně. Politika, tak jak ji známe za posledních 200 let, je zastaralý, težkopádný a neefektivní proces, kterým se dá změnit je velmi málo. Změny v ekosystému za posledních několik dekád jsou mnohem rychlejší a exponeciální. Takže se zde o racionalismu pana Kapala nedá vůbec mluvit. Ale abychom mu nekřivdili. Možná je racionalistou, ale pravděpodobně nemá dostatek nastudovaných relevantní multidisciplinárních informací, aby se jeho racionalita uplatnila a mohla vyvodit smysluplný závěr, který je podložený realitou. Celoodpolední studium považujeme za naprosto nedostatečné a urážející.

V dalším se pan Kapal drží zavedených systémových dogmat, které poměrně sugestivním způsobem vnucuje posluchačům, kde tvrdí, že není jiná cesta, než ústavní nebo politická. Rozděluje lidstvo na ilumináty, politiky a ostatní, čímž vlastně podporuje rozdělení a cestu konfrontace a násilí. Zdá se, že nemá jasno v pojmech jako „svoboda“ či „demokracie“. Zdá se, že stále věří doktríně, že v současném systému je demokracie možná.


Čas v záznamu: 18:30 | Vladimír Kapal řekl:

„... Peníze nejsou špatné, či dobré, jsou to pouze peníze a jsou takové, jaké je lidé udělají. ...“

Kometář TZM ČR:

S tímto lze v podstatě souhlasit. Platí to stejně u jakékoli technologie atd. Je to pouze neutrální nástroj (mechanismus) zastaralého přerozdělování zdrojů na planetě. Nyní ovšem již tento mechanismus posledních zhruba 150 let postupně selhává (vysoká energetická výměna díky technologii). Důvody, proč to tak je jsme již mnohkrát zmínili (viz Definice Hnutí Zeitgeist a jiné materiály). Hnutí Zeitgeist nepracuje s pojmy jako dobro nebo zlo (dobré nebo špatné) apod., protože jsou to pouze kategorie pro určitý pohled na svět, který má svůj důvod při určitém omezenějším vnímání reality v minulosti, ale technicky nedokáže dlohoudobě vyřešit narůstající problémy v současné společnosti. Spíše se zdá, že tento archaický pohled na svět lidi rozděluje a tím prohlubuje konflikty na všech úrovních a přispívá ke „zbytečnému“ utrpení.


Čas v záznamu: 19:11 | Vladimír Kapal řekl:

„... ale domnívám se, že přestat používat peníze jest utopický názor. Není jiného motoru, který by lidé mohli využívat a používat, aby byla oceněna jejich práce. ...“

Kometář TZM ČR:

Opět dogmatické tvrzení „neměnné pravdy“. Možná by se dalo alespoň souhlasit s tím, že není jiného motoru, který by v současném systému dokázal ocenit a motivovat otrockou práci. Neinformovaný posluchač z hlasového projevu pana Kapala může získat reálný pocit, že některé věci vytvořené člověkem jsou pevně dané a neměnné. Věříme, že je to opět pouze jeho neznalostí monetární mechaniky a některých základních principů fungování ekonomiky. Co je skutečnou motivací pro lidskou činnost, se kterou jsme se všichni narodili? Co je skutečným motorem pokroku? Nikola Tesla, Galileo Galilei, Albert Einstein, bratři Wrightové a jiní nepracovali pro peníze. Členové poboček Hnutí Zeitgeist také nepracují pro peníze, i když měli tu možnost. I v dnešním světě, kde se zdá, že monetární tok řídí vše, je neuvěřitelné množství dobrovolnických činností. Například Anketa z roku 1992 říká, že více než 50 % dospělých Američanů dobrovolně pracovalo za sociální věc a to v průměru 4,2 hodiny týdně a jejich počet stále roste. Oceněním za tuto práci je smysluplná práce samotná. Ta zbývající může být téměř beze zbytku automatizována. Co vás motivovalo jako děti, když jste si hráli? Co bylo pro vás největší odměnou a uspokojením? Peníze jsou pohým nástrojem a umělým stimulem pro otrockou opakující se činnost, která sama o sobě není motivací, ale bylo ji v minulosti nutné dělat abychom přežili. Technologie toto všechno mění a změní. Dnes již více jak 80 % lidstva vykonává činnosti, které pro chod společnosti nejsou potřeba. Jsou to „umělá“ povolání, která by ze dne na den mohla zaniknout. Navíc tato zbytečná povolání neuvěřitelným způsobem plýtvají energetickými a surovinovými zdroji planety denně. Jsou zde jenom proto, že jsme se prozatím nedokázali vypořádat s monetární správou pro přístup ke zdrojům - především k základním lidským potřebám. Tento přístup lze již dnes realizovat bez peněz a to za pomocí pokročilé (informační) technologie. Peníze nejsou žádným statickým stavem. Představují pouze přechodnou etapu ve vývoji lidstva.

„Touha stát se nepostradatelným jest pákou pokroku. Ale brzdou pokroku je naše touha zůstat nepostradatelným.“

- T. Baťa


Čas v záznamu: 22:46 | Vladimír Kapal (volná interpretace):

V záznamu je v podstatě popsána situace dvou lidí, kteří by si mohli vybrat auto a samozřejmě nikdo by si nevybral to horší, takže by nemusely být žádné značky aut.

Kometář TZM ČR:

To je přece samozřejmé. Lidé chtějí přirozeně to nejlepší pro danou situaci a to by také mohou dostat. Není důvod, aby existovaly značky, které často mají stejné parametry, ale uměle navýšenou cenu. Proč nedělat vše tím jedním nejlepším způsobem s použitím znalostí všech odborníků a bez omezení patenty? To neznamená, že nebudou ruzné variace výrobků. Stejně tak jako dnes máme možnost různých barev, tvarů, designu, tak to vždy bude záležet na lidech, co se bude vyrábět. Každý může mít jiný vkus. Technicky to ale budou vždy optimalizované výrobky. NLRBE je mnohe průžnější a efektivnější systém než známe dnes. Navíc představuje skutečnou demokracii, kde všichni lidé rozhodují. Tento proces je podrobně rozebrán v mnoha materiálech Hnutí. Naprosté základy se může každý dovědět v českém jazyce např. zde.


Čas v záznamu: 23:21 | Vladimír Kapal řekl:

„... On totiž, kdyby nebyl peněžní systém, kdyby nebylo komerční využívání obchodního prostředí, tak by se zastavil vývoj, protože by stačila jedna zanačka auta pro všechny, aby vůbec se mohly lidé svést. Stačila by jedna značka televize. Stačil by jeden druh nábytku, protože co tvoří konkurenci? Snaha o komerční proniknutí na trh a prodání zboží. A tato snaha nutí vývojáře a vynálezce, aby vymýšleli pořád nové a nové a lepší věci a záležitosti. ....“

Kometář TZM ČR:

Plýtvání, jaké zažíváme dnes kvůli konkurenci, kdy je pro minimalizaci nákladů (ceny) vyroben výrobek z těch nejhorších možných materiálů a těsně po záruce odchází, je do nebe volající. Konkurence nutí každý rok, aby výrobce vnucoval lidem nový výrobek, který nepotřebují (marketing) a má pouze minimální změny, které by šly v efektivním systému uplatnit výměnou součástky (upgradem). Výsledkem je neuvěřitelné plátvání zdroji planety. Konkurence nevytváří pokrok, ten vytváří technici, kteří mají zajištěny životní potřeby. Konkurence ani v nejmenším nemůže myslet na jakoukoli recyklovatelnost a skutečnou hospodárnost v technickém slova smyslu. Zde chybí znalosti o pojmech jako je Tržní efektivita a Technická efektivita. Dále o Plánovaném zastarávání a jakým proč a způsobem jsou nuceni uvažovat firmy a podnikatelé. Je to strukturálně donucovací. Dále bych doporučil se zabývat např. ukazatelem ekonomického růstu (HDP), cyklickou spotřebou, inflací, cenou a hodnotou atd. Pan Kapal posuzuje věci pouze z úzkého referenčního rámce, který mohl být akceptován možná ještě před 100 lety, ale v dnešní době je již nedostatečný.

Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, na které vznikl. Kdybych měl k dispozici hodinu na zvládnutí problému, na kterém by závisel můj život, strávil bych 40 minut jeho studiem, 15 minut jeho analýzou a 5 minut jeho řešením.

– Albert Einstein


Čas v záznamu: 24:22 | Vladimír Kapal (volná intepretace):

Dále pan Kapal popisuje, jak každé kataklizma např. války posouvají lidstvo technicky kupředu (ponorky, torpéda, radary, turbomotory). Obhajuje komerci jako motivaci pokroku.

Kometář TZM ČR:

Samozřejmě, že každá doba vytváří druh motivace, která následně přináší výsledky. Stejně tak jiná doba by měla jiné (možná smysluplnější) způsoby motivace a přinesla by nesrovnatelně lepší výsledky. Možná by byly objeveny mnohem lepší motory než za války. Protože každý výzkum ve skutečnosti sleduje účel. Pokud bude účelem zabíjet, pak výzkum přinese efektivnější zbraně. Bude-li účelem prozkoumávat vesmír, výzkum zcela přirozeně přinese takovou technologii, o které se nám ani nezdálo. Nikdo ale přece nepopírá dočasný kulturní význam peněz a různých jiných „kataklizmat“, která jsou v dané době potřeba pro probuzení masy lidí krok za krokem. Hnutí Zeitgeist si vždy uvědomovalo význam eko-bio-sociálních tlaků na vývoj tzv. „živé hmoty“. Ukazujeme ale, že jak doba postupuje a vznikají nové technologie, objevují se nové možností a jiné cesty. Každý systém může mít v sobě skryté „vady“, které nemusí být rozpoznatelne na začátku. Tržní kapitalismus jej měl a má také. Tyto vady se ale začaly více projevovat právě s příchodem technologie, která umožnila efektivněji uspokojovat lidské potřeby. Konkurence již dnes není motorem pokroku, ale jeho brzdou (zde opět apelujeme na prostudování relevantních témat pocházejících z výzkumů, rozšířit si referenční rámec a nešířit nedostatečně podložené názory). Je velmi pravděpodobné, že pokud by lidé měli zajištěny základní potřeby, mohli by se věnovat odvětvím, která je opravdu zajímají a ne těm, díky kterým přežívají jak otroci.</blockquote>


Čas v záznamu: 26:56 | Vladimír Kapal řekl:

„... Zvířata jsou ze své podstaty líná. Člověk byl taky líný. ...“

„... Člověk je do dneška tvor líný. Kdyby člověk neměl motivaci peněžní (finanční), co by ho nutilo, aby pracoval tak usilovně, jako když je na tom závislej finančně? Duchovní prozření? Vyšší vůle poznání? Kdepak. Člověk není jiný než jakékoli zvíře. ...“

Kometář TZM ČR:

Je na to nějaký výzkum? Proč se tedy pes neustále honí za jinými u plotu a chce si hrát? Proč si delfíni hrají? Proč lidé často bezplatně pracují za dobrou věc?

Zde téměř zcela dochází k ignorování reality. Je, ale možné, že pan Kapal popisuje sám sebe, že možná mluví do rádia za peníze. Nevím. Ale vím jistě, že já (pisatel tohoto textu) už mnoho let pracuji zcela zdarma v průměru 15 hodin denně včetně víkendu a neměl jsem přibližně 10 let dovolenou, pokud nepočítám občasné vyjížďky na kole. Co mne tedy motivuje k takovéto činnosti? Zdůrazňuji, že ze své činnosti nemám žádný finanční příjem, ale spíše výdaje. Mnoho lidí funguje podobně. Lenost je snad kategorie, která byla zavedena aby popsala neochotu dělat něco k čemu nemám motivaci, což je opět složitým procesem, který má své příčiny. Lenost je tedy rovněž produktem současného socio-ekonomického systému. Z jiného úhlu pohledu lenost jako taková neexistuje. Existuje pouze nedostatek motivace nebo schopností k určité činnosti. Znovu opakuji, že peníze jsou zde opět dobré pouze proto, aby vytvořily náhražku skutečné motivaci, když je potřeba udělat něco, co by člověk jinak neudělal a společnost nemá jiné prostředky, jak přežít. Toto se ale mění s nástupem technologií, jak již bylo řečeno. Odkud pochází skutečná motivace může být záležitostí např. psychologického výzkumu, faktem ale je, že existuje. Každý z nás s ní má více, či méně zkušenost. Stačí se zamyslet. Denodenně se s ní setkáváme a pokud by nás myšlení na živobití neparalyzovalo, všichni bychom dokázali mnohem více.


Čas v záznamu: 28:42 | Vladimír Kapal (volná interpretace):

Pan Kapal zde uvádí svůj experiment se dvěma mraveništi, kde doprostřed mezi nimi vložil chleba. Jakmile jej mravenci objevili, začali o něj bojovat (vojáci). Když byl chleba rozdělen na dvě půlky a posunut, pak údajně vznikly ty bitvy dvě. Doporučuji poslechnot celé v kontextu.

Kometář TZM ČR:

Příkladu s mravenci rovněž chybí hlubší analýza. Možná pana Kapala vůbec nenapadlo, že program chování mravnců se vyvíjel celou dobu, co exisují a obsahuje sadu instrukcí, které jim slouží k přežití za normálního stavu v relativním nedostatku (zákon o přežití). Mravenci prostě nebyli zvyklí po ty miliony let, že by jim někdo pravidelně dával chleba v takovém množství Zde dochází snad k nevědomému popření principu evoluce a přizpůsobování se. Kdyby to tak bylo, dávno bychom vymřeli z důvodu nepřizpůsobení se. Pan Kapal tedy pravděpodobně předpokládal okamžitou modifikaci tohoto evoluční programu, což se nestalo a z toho vyvodil závěr, že jsou všichni sobečtí a extrapoloval to i na ostatní tvory bez řádného mnohaletého statistického výzkumu. Mravenci prostě reagovali podle původního programu, což by se jistě stalo i v případě lidí, kteří jsou zvyklí si obživu kupovat za peníze a kdybychom např. ze dne na den odstranili peníze. Každý z nás si dokáže představit, jaká by byla např. situace v supermarketech a jinde po takové náhlé změně bez informací, přípravy a zbaveni se strachu z nedostatku a bez řádně pochopeného projektu co bude následovat. Lidé, stejně jako mravenci nemají o takové náhle změně představu, bez přípravy by takové situaci vůbec nerozuměli. Tento jednoduchý experiment neříká absolutně nic o chování jakéhokoli tvora v dlouhodobém horizontu a za jiných specifických podmínek. Navíc zde chybí další předpoklady, které by bylo nutné uvést a zvážit (viz Definice Hnutí Zeitgeist). Moderní výzkumy ukazují něco zcela jiného než tvrdí pan Kapal. Podobné je to s tzv. lidskou přirozeností (povahou). Ta je ve skutečnosti širokospektrální a projevuje se v odlišných prostředích odlišně.


Čas v záznamu: 31:04 | Vladimír Kapal řekl:

„... Protože přírodní zákon tvrdí a nutí všechny tvory na světě, aby se zabezpečili, aby mohli přežít. ... Každý člověk má v sobě geneticky zakódováno soukromé osobní vlastnictví. ...“

Kometář TZM ČR:

Tento názor o geneticky zakódovaném osobním vlastnictví jsem naposled slyšel od svého otce někdy v revolučním období po roce 1989. V té době jsem tomu i věřil a zastával (podle politickým měřítek jsem byl poměrně dlouho pravicově orientovaný). Myslel jsem, že se za tu dobu lidé trochu poučili a pochopili jak funguje tržní kapitalismus. Přírodní zákon je komplexní a dává mnoho možností chování v závislosti na různém prostředí. Jinak řečeno, je to přesně definovaná funkce o mnoha proměnných. Prostředí nedostatku vytváří zcela jiné předpoklady chování než prostředí hojnosti. Mění se rovněž zaměření. Soukromé vlastnictví není empirickým pojmem a tudíž není ani genetické. Je to pouze dočasné kulturní opatření, které vychází z dob nedostatku a pokud jej budeme jako společnost nadále ideologicky ze setrvačnosti a relativního pohodlí podporovat (dnes již nemusíme), zákonitě tím rovněž podporujeme nedostatkové prostředí a tím i stratifikaci spoečnosti, nízkou kvalitu výrobku, konzum (HDP), odpad, zbytečné vyčerpávání zdrojů nemoci apod (viz souvislosti s monetární mechanikou). Cílem pak není dosažení uspokojení lidských potřeb, vytvoření harmonické a vzdělané společnosti a tím celkového zlepšení života, ale nadále podporovat systém jenom pro systém samotný. Lidský život není v takové zvrácené společnosti důležitý. Vlastnictví vytváří rozdělění a rozpory ve společnosti podle bohatství a přináší stres spojený se získáním, opatrováním a péčí o majetek (a z něho plynoucí kriminální chování). Důkazem je realita alespoň za posledních 100 let. Doporučujeme shlédnout následující film (alespoň první hodinu a půl), který se přesně touto problematikou zabývá a prezentuje fakta předních světových odborníků. Nelze vyřešit jakýkoli problém dlouhodobě bez synergického multidisciplinárního vědeckého přístupu. Proto je nutné se vzdělávat a neustále doplňovat poznatky a neustrnout ve středověkém myšlení s omezenějšími znalostmi.


Čas v záznamu: 31:50 | Vladimír Kapal řekl:

„... a pokud by nebyly peníze, jak by to vlastně vypadalo? Byly by ještě bytovky nebo by všichni chtěli bydlet v domě s bazénem a zahradou? Je to zkrátka nesmysl.“

Kometář TZM ČR:

V dříve zmíněném filmu jsou ve druhé polovině popsané technologie, které mohou snadno zajistit každému člověku na Zemi mimo jiné i dům s bazénem. Místa máme na planetě dost. Jediný limitující faktor dnes jsou právě peníze a majetek. Každopádně takovéto požadavky má pouze člověk s dnešním smýšlením. Je to určitý druh neurózy vytvořené monetárním mechanismem a majetkem. Rovněž je to zavádějící otázka, která člověka může napadnout v současném systému při současném většinovém způsobu uvažování. Je nutné si uvědomit, že mít bazén je v dnešní době nadstandard a nepatří mezi základní potřeby. Pokud změníme úhel pohledu a uvědomíme si, že prioritou pro lidstvo nejsou bazény, ale aby 3 miliardy lidí na planetě nehladovělo, aby nebyly války a utrpení, zbytečné nemoci a stresy, zbytečná práce pro příjem atd. Toto nemůže nahradit jakýkoli bazén. Opět zde shledáváme nedostatečně široký kontext, který pan Kapal bere v potaz a věříme, že je to pouze důsledek nedostatku informací. Protože to, co nabízí Ekonomika založená na přírodních zákonech / zdrojích má mnohem větší hodnotu než současné materiální požitky. celá planeta se může stát rajskou zahradou pro všechny žijící tvory. Toto není utopie. Skutečnou UTOPIÍ je domnívat se, že současný systém založený na konzumu, penězích, konkurenci, vyčerpávání omezených zdrojů, může dlouhodobě fungovat pro více než 7 miliard lidí. Stejně tak jako naivní názory o jeho reformovatelnosti.


Čas v záznamu: 32:05 | dotaz redaktora:

32:05 - 32:44 „... Ovšem je otázka, jestli by to taky nevedlo k degeneraci té civilizace, jako to bylo popisováno v různých sci-fi románech o těch civilizacích, které vlastně de-facto nic nedělali, jenom se bavili a ta civilizace vlsatně de-facto zdegenerovala.“

Kometář TZM ČR:

Civilizace degeneruje právě nyní už relativně dlouhou dobu, kdy je lidem odepřeno vzdělání, základní zdravotní péče a potrava z důvodu technicky zastaralé peněžní správy. Zdrojů je na to dost. Řešíme to kriminalitou, alkoholem a drogami. Degenerujeme tím, jak nám média vnucují neustálý konzum umělých jedovatých potravin právě kvůli konkurenci, aby byly co nejlevnější. Lidé se rodí s touhou prozkoumávat a poznávat, která je v pozdějším věku umlčena tím, že nás systém donutí vnímat vše skrze peníze.


Čas v záznamu: 32:44 | Vladimír Kapal řekl:

„... Ty jsi říkal, že oni tvrdili, ti příznivci toho hnutí, že počítají s tím, že by všichni nepracovali. Že by pracovali jenom někteří. A proč ti někteří by měli pracovat, když by měli stejné požitky, jako ti, kteří nepracují? ...“

Kometář TZM ČR:

Naprosto chybné chápání toho, co bylo sděleno. V tomto bodě už skutečně nechápu, proč pan Kapal, pokud si nebyl ochoten alespoň jednou přečíst skripta „Definice Hnutí Zeitgeist“ se s námi nespojil a nepoložil otázky, které mu nejsou jasné. Namísto toho naprosto ztrácí čas nesmyslným debatováním o ničem a mystifikuje posluchače. Proč nečerpá informace přímo od zdroje a rozvíjí svoje dohady. Toto se týká bohužel i pana redaktora, který byl rovněž nepřipraven na tuto debatu. My prezentujeme, že pro zajištění funkce novodobé společnosti by bylo zapotřebí technicky jen malé procento lidí (což je už i současná realita). To neznamená, že by někdo nedělal nic. Jak to bude fungovat je rozhodnutí lidí, ne Hnutí Zeitgeist. Je mnoho možností. Jednou z nich, např. v tzv. přechodném období, je jednoduché rozdělení práce mezi všechny tak, že by nakonec každý pracoval třeba pouze dvě hodiny týdně. Navíc už dnes dělá naprostá většina lidí práci nepřínosnou společnosti. Dostávají za ni tedy peníze právem? Když se tato práce například vlivem nevyhnutelné automatizace zruší, tak taky nebudou pracovat. Celou společnost již dnes ve skutečnosti živí pouze malé množství lidí. Drtivá většiná se „pohybuje v kruzích“ a vyčerpává zdroje. Druhá věc je chybný předpoklad, že lidé se budou flákat. Pokud budou žít v systému, který se o ně postará, tak se budou chtít i oni postarat o tento systém a dobrovolně se budou hlásit a dokonce se možná i „prát“ o možnost pomoci, protože je možné, že v tom bude spočívat jakýsi nový společenský status. Opakuji, je mnoho možností. Výzkumy jednoznačně prokazují, že lidé přirozeně chtějí pomáhat ostatním. Hlavní, co je potřeba, je odstranit překážky, které tomu brání a kvůli kterým plýtváme svým potenciálem.


Čas v záznamu: 33:54 | dotaz redaktora + Vladimír Kapal (volná interpretace):

„... že by vymizely vraždy, což si myslím, že je holej nesmysl. On je to nesmysl i s těma krádežema.“

Kometář TZM ČR:

Krádeže jsou vždy podmíněny ziskem (i nefinančním). Teoreticky ve společnosti, kde nic „nechybí“, není potřeba krást a závidět. Naprostá většina vražd zmizí, jelikož je spojena s finančním/majetkovým ziskem. Nenávist nejčastěji plyne ze závisti, sporů o majetek a víru. Toto mají všichni lidé bez rozdílu společné ať vyznávají jakékoli náboženství. Mohou zůstat např. zločiny z vášně, které budou ovšem také postupně mizet, jak se společnost bude vyvíjet a vzdělávat, čímž bude schopna mnohem efektivněji řešit příčiny těchto symptomů, což právě dnes není možné z důvodu sociální paralýzy. Také nebudou vznikat stresové situace z nedostatku prostředků, které by zvyšovaly napětí mezi partnery. Opět doporučujeme shlédnout první polovinu zmíněného filmu, který se na toto zaměřuje.


Čas v záznamu: 35:30 | Vladimír Kapal řekl:

„... takže nejsem přesvědčen o tom, že by se snížila trestná činnost, protože je lidem stejně tak vrozená, jako je vrozená třeba pracovitost. ...“

Opět tvrzení vycházející z mylného předpokladu o lidské přirozenosti (povaze) - viz alespoň dokument Zeitgeist: Moving Forward, případně výzkumy vědců za posledních několik dekád. Pan Kapal i zde zcela ingnoruje vliv prostředí. Navíc je v závěru vidět rozpor s jeho předchozím tvrzením: Tvrdí, že je lidem vrozená pracovitost, přitom ale na jiném místě tvrdí, že lidé bez peněžní motivace pracovat nebudou. Samozřejmě, že pojem práce je zavádějící. Vyvolává v lidech spíše současnou představu pracovní činnosti spojenou např. se zaměstnáním. V budoucnu můžeme spíše mluvit tom, kdo má jaké aktivity apod. Jakákoli činnost bude dobrovolná. V takovém svobodném prostředí budou lidé pravděpodobně více aktivní než kdy jindy v minulosti, i když to nebude ve výrobě nebo administrativě (ta je témeř zcela automatizována). Budou např. více pečovat o sebe, své zdraví, další lidi, ekosystém, budou mít více sportovních aktivit a jiných zájmu, budou se sami od sebe chtít neustále vzdělávat i za pomocí různých institucí k tomu vytvořených ne proto, že by museli, ale proto, že to bude zajímavé, apod., protože společenský zájem se stane osobní záležitostí. Výzkum a vývoj nových technologií je již dnes záležitostí méně než 1 % populace, takže nic nového. Pravděpodobně dojde spíše k explozi kreativity, protože se všem „uvolní ruce“ a budou moci relizovat svoje nápady i tím, že se uvolní veškeré patenty a tajné technologie, které jsou dnes utajeny kvůli konkurenci a nebezpečí, jež tyto technologie v současném systému představují - např. zneužití jednotlivci, skupinami, státy proti ostatním z důvodu strachu o vlastní přežití nebo zisk (je to strukturálně vynucené současným systémovým mechanismem). Dalším argumentem, který mluví ve prospěch exploze kretivity a spolupráce je OpenSource. To snad ani nemá cenu rozebírat. Dnes je to známá záležitost, plně prokázaná a rozvíjející se. Lidé po celém světě pracují zdarma např. na vývoji software a jiných záležitostí.


36:00 - 37:50 Hnutí Zeitgeist vzniklo ve Spojených státech v roce 2009.

Hnutí vzniklo v roce 2008 s vydáním filmu Zeitgeist: Addendum.

Zda-li za tímto hnutím nestojí stejní lidé, kteří kdysi založili hnutí Greenpeace a nebo Amnesty International, protože víme dnes už, čím a kým jsou tyto organizace placeny.

Hnutí Zeitgeist nepřijímá žádné dotace. Nepřijímá ani žádné finanční dary, pouze v souvislosti s konkrétními projekty.

Chtějí zabránit provozu jaderným elektrárnám, i když je dneska naprosto zřejmé, že jaderná elektrárna je nejbezpečnější a nejekologičtější provoz a bez ní by se ten svět neobešel.

Možná by bylo vhodné si zjistit, jak se (ne)likviduje jaderný odpad a jaké to má důsledky. Bezpečnost jaderné elektrárny je pouze taková, jaké peníze se do ní dají. V minulosti byla skupina, která chtěla tento nedostatek demonstrovat a bez problému se dostala do elektrárny. Zde jsou další dost zásadní informace, zapněte si slovenské titulky.

42:18 - 42:25 Myšlenka ještě nic nezměnila, ale revoluce v pravém slova smyslu mění

Toto je přesně naopak. Která revoluce v historii přinesla pozitivní změny? Naopak myšlenky výše zmíněných osobností pohnuly světem k lepšímu.

45:05 - 45:20 Bez tohoto zrůdného ekonomického systému to zřejmě nepůjde a změnit je to práce a běh na staletí.

Bohužel tak dlouho nemáme. Podle mnoha studií světu dojde vlivem požívání chemikálií (vyšší konkurenceschopnost) pitná voda a orná půda v roce 2030. Také fosilní paliva budou v těchto letech vyčerpána.

49:03 - 49:48 Hledal jsem tam jasné krátké teze. Našel jsem prd! Našel jsem spoustu slov, spoustu blabla keců, ale jediný fakt jsem na stránkách Zeitgeistu nenašel... Ne články o tom, že to není komunismus...Z filozofického hlediska to komunismus je.

Pokud odhlédneme od toho, že na našich stránkách je na každé podstránce odkaz na 320 stránkovou příručku s přibližně 900 odkazy na studie a literaturu podporující tuto věc a také odkazy na filmy od zakladatele Hnutí (zdarma a s dabingem), které vysvětlují podrobně funkci systému a předkládají argumenty předních odborníků na veškerá odvětví, včetně genetiky a kriminality, tak zde uvedu příklady faktů:

Například, naše užívání monetárního systému, který je založený na zisku, se stalo jedním z největších ničitelů přírodního světa a udržitelných lidských hodnot. Celá světová ekonomika vyžaduje k funkčnosti „cyklickou spotřebu“, což znamená, že peníze musí neustále obíhat. Tím pádem musí být neustále zaváděno nové zboží a služby, bez ohledu na stav životního prostředí a skutečné lidské potřeby. Tento „trvalý“ přístup má fatální následky, protože zdroje, jak víme, nejsou jednoduše neomezené. Zdroje jsou omezené a Země je neodmyslitelně uzavřený systém. Stavět na potřebě neustálé spotřeby kvůli udržení lidí zaměstnaných, a tím udržení systému v chodu, je na omezené planetě eko-vražedné. Skutečný cíl ekonomiky, podle definice, je strategicky zachovávat a vytvářet efektivitu. Dnešní systém však vyžaduje opak.

Potřeba pro „nekonečný růst“, který je matematicky neudržitelný a ekologicky škodlivý.

Obdobně, procesy extrakce, vytváření komponentů, skládání a distribuce daného zboží se často odehrává v několika zemích, jen kvůli produkčním/majetkovým a pracovním nákladům. Tato „nákladová efektivita“ generuje extrémní „technickou neefektivitu“ a je ospravedlnitelná jen v rámci tržního systému kvůli ušetření peněz.

Rozhodli jsme se ovšem vzít toto tvrzení jako zpětnou vazbu a na každou podstránku umístit ještě odkaz na zmíněné filmy a do sekce Programového prohlášení přidat nejdůležitější odkazy ke studiu.

49:50 - 50:28 Co kdybysme se přímo spojili s Hnutím Zeitgeist a probrali... tak samozřejmě, pánové mají možnost zavolat do vysílání...

Bohužel nikdo z nás nebyl o vysílání informován a není v našich silách sledovat vše.

1:07:41 - 1:08:16 Jak by se Zeitgeist vypořádal s náboženskými fanatikami?

Náboženští fanatici vznikají v prostředí, které ovlivňují mocní lidé s touhou po větší moci. Bez možnosti vlastnit majetek nemůže mít člověk ani moc a nemůže manipulovat lidmi. Fanatici jsou a musí být financováni. Bez donucení se prosadí totiž pouze ta myšlenka, která je správná.

1:08:17 - 1:09:02 Celý den jsem tomu věnoval. Bylo to asi 14 hodin - jsem studoval stránky českého Zeitgeistu a hledal jsem tam fakta. Hledal jsem tam teze... To znamená: Co chceme? K čemu směřujeme? Bohužel takto bodově označené teze, tak jak to je ve všech politických stranách ... jsem tam nenašel.

http://www.zeitgeistmovement.cz/casto-kladene-otazky-faq/

(5) Jaké jsou některé z hlavních charakteristik navrhovaného řešení (RBEM)

1. Žádné peníze nebo tržní systém

2. Automatizace práce

3. Technologické sjednocení země za využití teorie systémů

4. Přístup nad vlastnictvím

5. Soběstačné/lokální město a produkční systémy

6. Věda jako metodologie pro vládnutí

Všechny body podrobně rozepsané.

1:09:08 - 1:09:39 Já můžu jenom říct to, co jsme vyposlechli z různých pořadů, že třeba HZ chtělo a pravda, od toho prý upustilo, zdanit, nebo fakticky platit pronájem - aby lidé museli platit i pronájem ze svých zahrad, domů, který si za své několikrát zdaněné peníze koupili a postavili.

Žádnou takovou informaci jsme nikdy neprezentovali a nemáme ji ani v žádných starých materiálech. Muselo dojít k hrubému nepochopení řečníka. Pokud něco podobného opravdu zaznělo, tak šlo každopádně o spekulativní řešení současných problému současnými metodami a rozhodně by šlo o zdanění pouze bohatých. Takovéto metody rozhodně neuznáváme.

1:11:12 - 1:13:19 Musím na tvůj dotaz využít svého filozofického vzdělání. Názor. Názor je z filozofického hlediska vyjádření myšlenkového postoje a zastávání určité formy myšlení. Tudíž názor není nic špatného. Naopak, názory jsou jenom vyjádřením vnitřního přesvědčení o určitém problému.

Je to tedy vyjádření myšlenkového postoje, který nemusí být postaven na vůbec žádném podloženém základě. To je ten problém, o kterém pan Hlávka mluví. Názory společnost rozdělují. Fakta a vědění naopak sjednocují.

1:14:22 - 1:14:33 Já myslím, že svoboda je hospodářská nezávislost.

V tom případě nemáme svobodu vůbec žádnou. I se soběstačným domem přijde brzy zákon (už se o tom mluví), který vám nařídí připojit se na síť, protože tak prostě systém pracuje. Navíc takový dům si může dovolit pouze bohatý člověk. Takže svoboda je jen taková, jak Vám Vaše peněženka dovolí. Dokud jste jakkoli závislý na penězích, tak o svobodě nemůže být ani řeč. Žádný majetek Vám svobodu a kontrolu nad osudem nezajistí, protože se stáváte otrokem toho majetku, při jeho údržbě atp. Je to iluze. Ovšem jako snahu o osvobození to nezavrhujeme.

1:17:40 - 1:18:57 Nemají vlastně žádnou strategii, jak vlastně těch cílů, co oni prosazují dosáhnout.

Možných strategií je mnoho. Ta hlavní, kterou se Hnutí zabývá je šíření informací o skutečném stavu technologií, zdrojů planety a přírody, aby lidé sami chtěli změnu a pracovali pro ni. Dalšími možnostmi jsou například základní příjem, tlak na budování automatizovaných farem a elektráren, aby mohlo být nakonec vše zadarmo, vybudování experimentálního města, které ukáže funkci v praxi, tvorba virtuálního ekonomického modelu uplatnitelného lokálně v komunitách a mnoho dalších. Těmito strategiemi se ovšem zabývají jiné organizace a my je budeme podporovat jako jednotlivci. Pro některé z nich však hledáme dobrovolníky a vše je na našich stránkách.

1:30:16 - 1:31:02 Já mám takový dojem, že HZ... je založeno pro to..., že založíme jakousi organizaci, uděláme nějaký web, který prostě bude mít velkou návštěvnost, umístíme na tento web nějakou reklamu a vlastně z toho budeme existovat. Na mě to teda takhle působí.

Na našem webu není žádná komerční reklama a nikdy nebyla a nebude. Jediná reklama, kterou máme je odkaz na Svobodný vysílač, Nový svět a Elia tv a to z toho důvodu, že spolupracujeme - nemonetárně. Kde na toto pan Dukát přišel je nám opravdu záhadou.

Bohužel jsem došel k poznání, že spousta lidí, kteří jsou v HZ, tak dělají něco jiného, než hlásají.

Mnoho z nás změnilo naše pohodlná a dobře placená místa, abychom se mohli věnovat této myšlence co nejvíce a protože už to pokrytectví nešlo dále snášet. Všichni žijeme skromné nekonzumní životy a pracujeme zdarma na mnohem užitečnějších věcech, než velká část populace a to nejen pro sebe, což si můžete ověřit zde. To myslíte?

1:42:11 - 1:43:46 Je to přesně takový druh demokracie jako nadiktovalo NWO...

Bohužel ani kdyby NWO neexistovalo, tak vy vyvstala jiná skupina s podobnými cíli, jelikož korupce a třídní vrstvení jsou v tomto ekonomickém systému zabudované díky neustálé honbě za majetkem a penězi. Musí se změnit celý systém.


Na závěr bychom rádi upozornili, že bezmála veškeré zmíněné informace v této reakci jsou obsaženy v materiálech na našem webu a hlavně v již zmíněné knize Definice Hnutí Zeitgeist.